Brug Uitwellingerga: hoge scheepvaart moet tot 2028 omvaren
Brug Uitwellingerga in de Hoofdvaarweg Lemmer-Delfzijl wordt pas in 2029 vervangen. ‘De planuitwerking en voorbereidingen vragen meer tijd. De omvaarroutes voor de hoge scheepvaart blijven tot 2028 gelden’, aldus Rijkswaterstaat.
De brug is sinds november 2024 afgesloten voor auto- en landbouwverkeer vanwege veiligheidsrisico’s. Uit vervolgonderzoek bleek dat de brug niet meer te repareren is. Daarom werd het beweegbare deel verwijderd en kwam er vanaf september 2025 een tijdelijke vaste brug met een doorvaarthoogte van 7,10 meter. Hoge scheepvaart en zeilschepen met een hoge mast moeten omvaren. ‘Dit is geen wenselijke situatie voor de scheepvaart’, aldus Rijkswaterstaat.
Vanaf april 2026 wordt de tijdelijke brug jaarlijks tussen april en september verwijderd om ruimte te maken voor de Staande Mast Route en hoge scheepvaart. Ook wordt gewerkt aan een pontverbinding voor langzaam verkeer en mogelijk landbouwverkeer.
De bouw van de nieuwe brug start in 2029, de oplevering is pas in 2031. In de tussentijd kan de scheepvaart hier wel doorvaren.
Drie bruggen vervangen
Op de Hoofdvaarweg Lemmer-Delfzijl worden drie Friese bruggen volledig vervangen. Demissionair minister van Infrastructuur en Waterstaat Robert Tieman heeft hierover vorig jaar een besluit genomen.
De drie bruggen bij Uitwellingerga, Spannenburg en Kootstertille blijven beweegbaar met een doorvaarthoogte van minimaal 7,40 meter. Samen met brug Oude Schouw zijn deze bruggen opgenomen in de landelijke vernieuwingsaanpak van Rijkswaterstaat.
De planning kan nog wijzigen na het maken van afspraken met de aannemer. ‘Ongeacht de definitieve data, staat het borgen van de bereikbaarheid in de regio voor ons centraal’, aldus Rijkswaterstaat.
Lees het artikel van Tessa Heerschop in Schuttevaer (alleen voor abonnees)
Kopfoto: De oorspronkelijke brug bij Uitwellingerga over de Hoofdvaarweg Lemmer-Delfzijl. ©Foto Rijkswaterstaat

