Kabeltunnel onder Wad kan, maar niet nu.
Een tunnel onder de Waddenzee voor elektriciteitskabels en waterstofleidingen is in de toekomst wellicht haalbaar, maar in de meest optimistische visie kan zoiets pas in 2036.
Dat zei een beleidsmedewerker van het ministerie van Klimaat en Groei vrijdag in een toelichting op het besluit om de elektriciteitskabels van twee nieuwe windparken op de Noordzee via Schiermonnikoog, Noord-Friese en Groningse landbouwgebieden naar de Eemshaven te laten lopen.
30 kilometer lang
Het Noorden wil voor alle toekomstige kabels en leidingen een 30 kilometer lange tunnelconstructie, die loopt van de Ballonplaat op de Noordzee, onder de Waddenzee door, naar de Eemshaven. Een brede coalitie van overheden, kennisinstellingen en bedrijfsleven pleit daar al enkele jaren voor. Zo’n tunnel maakt het mogelijk in de Eemshaven voldoende duurzame elektriciteit aan land te brengen voor onder meer de productie van groene waterstof, of waterstof die op zee is geproduceerd, zonder het Unesco-werelderfgoed te verstoren.
Volgens de zegsman van het ministerie is uitputtend onderzoek gedaan naar de mogelijkheden van de tunnel. Het plan is volgens hem een optie voor de toekomst als er nog meer windparken op de Noordzee komen, maar vraagt door de technische complexiteit nog vele jaren van studie voordat de tunnel kan worden aangelegd.
Afgevangen CO2
Daarbij komt dat nu ook wordt gekeken naar de mogelijkheid om behalve elektriciteit en waterstof via de tunnel afgevangen CO2 van de industrie af te voeren voor opslag in lege gasvelden in de zeebodem.
Het traject via Schiermonnikoog is voor het transport van elektriciteit van twee geplande windparken, ten noorden van de Waddeneilanden (700 megawatt) en Doordewind (4 gigawatt). Die worden gebouwd in de nabijheid van het bestaande windpark Gemini boven Schiermonnikoog. De verwachting is dat in en nabij dit deel van de Noordzee in de toekomst nog veel meer windparken komen.
Heftige protesten
De keuze voor de route via Schiermonnikoog werd enkele jaren onder druk van heftige protesten afgeblazen. Daarop werden tien alternatieven onderzocht, waarvan er uiteindelijk drie overbleven: de route via Schiermonnikoog, de Waddentunnel en het meest oostelijke traject door de Oude Westereems in het Eems-Dollard-Verdragsgebied.
Die laatste optie was volgens het ministerie onbespreekbaar voor Duitsland, dat er een vergunning voor zou moeten afgeven. De ontwikkeling van de tunnel zou te lang duren voor de Groningse economie. De Eemsdeltaregio heeft eerder groene elektriciteit nodig voor de beoogde waterstofproductie en haar rol in de energietransitie. Die plannen zijn volgens het ministerie ook belangrijk voor het halen van de Nederlandse klimaatdoelstellingen.
Bron: een uitgebreider artikel van John Geijp in de Leeuwarder Courant (alleen voor abonnees).