Nautische titels weg bij Gottmer
Uitgeverij Gottmer meldt aan de relaties van de uitgeverij en de relaties van het maanblad Zeilen dat de watersporttitels en -fondsen per 1 maart verhuizen. De redactie geeft commentaar.
Gottmer Uitgeversgroep heeft besloten om zich voortaan puur op kinderboeken te gaan richten en heeft daarom alle lifestyle-fondsen (Becht, Altamira, Dominicus en Hollandia) verkocht, en wel aan HarperCollins Holland, de Nederlandse tak van het grote internationale uitgeversconcern.
Jan-Joris Keijzer, Managing Director van HarperCollins Holland, stelt in een persbericht er trots op te zijn de merken “met een indrukwekkende publicatiegeschiedenis, uitzonderlijke auteurs en geweldige boeken, vertrouwd door generaties lezers” te kunnen verwelkomen.
Chantal Restivo-Alessi, CEO, International Foreign Language, en CDO van HarperCollins Publishers, voegt daaraan toe: “Nederland is een belangrijke markt waar we grote groeikansen zien. Deze overname stelt ons in staat om ons marktaandeel te vergroten.”
HarperCollins bouwt aan haar non-fictie divisie in Nederland en heeft op deze manier in één klap een aantal sterke fondsen verworven. Daarbij hoort dus ook watersport, inclusief de online cursussen van Vaarbewijs Academy. Alle Hollandia-auteurs zijn inmiddels op de hoogte gesteld.
Ook Zeilen gaat Gottmer verlaten. Het tijdschrift is verkocht aan Pijper Media. Dat belooft in een eigen persbericht “een soepele overgang en continuïteit voor de lezers en adverteerders van Zeilen. De huidige redactie gaat dan ook mee over. De samenwerking met ervaren professionals binnen Pijper Media biedt kansen voor innovatie, zoals het verder ontwikkelen van de digitale platforms van het tijdschrift.”
Bronnen: eigen nieuwsgaring en de persberichten van Gottmer Uitgevers en Pijper Media.
Commentaar Redactie
Tot het einde van de vorige eeuw was Uitgeverij Hollandia, met onder andere ‘De Boer Maritiem’, de beeldbepalende zelfstandige uitgeverij op nautisch gebied; reisverhalen, vaargidsen en instructie. Bij veel van onze lezers staan bijvoorbeeld ‘Varen met platbodems’ en ‘Het vlakke land en het zeil’ van Jan Kooijman in de boekenkast. Hollandia werd verkocht aan Gottmer Uitgevers Groep in Haarlem, bekend van kinderboeken, reisgidsen en kookboeken. Daarmee verloor Hollandia de status van gewaardeerd en deskundig watersportfonds. In een grote algemene uitgeverij gelden nu eenmaal de wetten van het boekenvak boven de lezersbelangen in de watersportwereld. En nu woont Hollandia in bij een nog grotere en ook nog internationaal werkende algemene uitgeverij. Het is maar de vraag of dat goed gaat.
Een schrijnend voorbeeld is de gang van zaken bij het blad Zeilen. Het destijds zelfstandige blad werd overgenomen door Sanoma, het mekka van de bladenwereld. Hoewel ze bij Sanoma alles weten en kunnen om tijdschriften op de been te houden, was er niets merkbaar van de chemie die nodig is om zakelijk en redactioneel succesvol te blijven. De bladencultuur van Sanoma, zowel op de redactie als in de bedrijfsvoering, was anders dan we in ‘de bootjeswereld’ gewend waren. Strubbelingen rond de toename van advertorial-achtige artikelen, die zakelijk wellicht wel, maar redactioneel veel minder interessant waren, benamen veel redactieleden werkvreugde, wat onder meer leidde tot de oprichting van het succesvolle online magazine Zilt. Na weer twee overnames kwam ook Zeilen bij Gottmer onder dak. Hoewel de combinatie van Hollandia en Zeilen logisch leek, wordt die link nu opnieuw doorgesneden.
We moeten schoorvoetend toegeven dat bladen en boeken over varen niet meer zijn dan een ‘niche in een niche in een niche’. Er is een kans dat de nieuwe plannen lukken, maar alleen met liefde voor het varen en ook met de passie om die te delen. En liefst ook met een goedgevulde portemonnee, zodat de zakelijke en redactionele belangen in balans kunnen blijven. Iedereen in onze niche weet: “je wordt er niet rijk van, maar je hebt wel een leuk leven’.
Elk tijdschrift is gebaat bij een uitgever die niet genoodzaakt is, of de wens heeft, om de eigen winstmarge belangrijker te vinden dan de redactionele inhoud. Helaas heeft Pijper Media op dat gebied geen goede reputatie. Te vrezen valt dat dat de kwaliteit van het blad voor de lezers niet ten goede komt. We kunnen alleen maar hopen dat die lage verwachting onterecht zal blijken te zijn.
De redactie van Zeepost en Scheepspost wenst de media-collega’s niettemin een goede verhuizing toe.

