CESNI vooroverleg over eisen zeilschepen
Tijdens het Overleg Technisch Nautisch Binnenvaart en het volgende week te houden Europese CESNI-overleg, legt de Nederlandse overheid voor wat zij van plan is met de technische eisen voor zeilschepen.
De BBZ neemt deel aan het Overleg Technisch Nautisch Binnenvaart (OTNB), dat onder andere de vergaderingen voorbereidt van het volgende week te houden Comité Européen pour l’élaboration de Standards dans le domaine de la Navigation Intérieure (CESNI-overleg). Daarin legt de Nederlandse overheid voor wat zij van plan is met de technische eisen voor zeilschepen. Althans, voor zover dat afgeronde gedachtes zijn. Het zal gaan over onderdelen van het zogenaamde Kader 2025 (waarin de interpretatieruimte die de oude regels boden, grotendeels zijn ingevuld) en over de wensen van de BBZ.
Drie kernpunten
Met dat Kader zijn we niet zo blij, met de mogelijke aanvullingen op de regels wel.
De BBZ heeft drie kernpunten als het gaat over de nieuwe regels, waaronder Direct Calculation (dimensionering van de tuigage op basis van werkelijke belasting en niet langer op basis van aannames). Dat is een punt waar helaas weinig beweging in zit, maar waar we ons wel erg hard voor blijven maken. Andere punten zijn de Keuringsfrequentie (om de 2,5 jaar is raar) en het gebruik van HMPE’s (een algeheel verbod is vreemd) in het lopend want.
Geen van die drie kernpunten is nog omgezet in concrete voorstellen, maar interessant wordt met name om te horen hoe andere Europese Lidstaten op de voornemens of denkrichtingen zullen reageren. De discussie over gebruik van HMPE’s, ook in het vaste deel van de bakstag, loopt nog en dat is goed en op de keuringsfrequentie verwachten we ook verbeteringen. De BBZ is aanwezig bij de sessies in Straatsburg onder de vlag van het EMH.
Het OTNB (overleg technisch nautisch binnenvaart) is een vooroverleg van de Nederlandse delegatie met het bedrijfsleven, om het voorgenomen standpunt van de Nederlandse overheid in de CESNI vergadering (met Europse Lidstaten) toe te lichten en te toetsen.
Beeld: CESNI

