Witte Swaen komt terug naar Amsterdam
Na 429 jaar komt het schip van Willem Barentsz symbolisch terug naar de Amsterdam. In augustus doet de Witte Swaen mee aan Sail Amsterdam 2025. Maar de reis naar de hoofdstad moet nog wel worden bekostigd.
Hoewel het schip gewoon over zee van Harlingen naar IJmuiden zou kunnen varen, is gekozen voor een route over het IJsselmeer. In ons eerdere bericht wordt verteld waarom.
Het schip is een reconstructie van het schip van Barentsz uit 1596. De reis valt samen met twee jubileums: de hoofdstad bestaat 750 jaar en het nautische festival viert zijn 50e editie. “Na 429 jaar komen we terug in Amsterdam voor Sail Amsterdam”, zegt Paul Meijeraan, voorzitter van Stichting Expeditieschip Willem Barentsz. “Amsterdam bestaat 750 jaar en Sail is dit jaar voor de 50ste keer. Dus er zijn eigenlijk twee jubilea en wij gaan er naartoe.”
Oceaanwaardig, maar verboden op het IJsselmeer
De moderne Witte Swaen is de afgelopen 15 jaar gebouwd door vrijwilligers in Harlingen.
Hoewel het schip over internationale papieren beschikt, blijkt de overtocht naar Amsterdam via het IJsselmeer lastiger dan een oceaanreis, zo blijkt.
Paul Meijeraan, voorzitter van Stichting Expeditieschip Willem Barentsz: “Wij hebben een internationale zeebrief en een internationale meetbrief. Wij mogen net als Olivier van Noort de hele wereld rondvaren.”
“We mogen bijvoorbeeld naar Beijing of naar Timboektoe”, legt Meijeraan uit. “Maar we mogen niet van Harlingen naar Makkum varen.” De reden is regelgeving voor binnenvaartschepen. “Ons schip is 24 meter lang en heeft een inhoud van meer dan 100 kubieke meter. Dat betekent dat je een binnenvaartcertificaat nodig hebt. En dus moet je met een gecertificeerde sleepboot het IJsselmeer over. Dat kost vrij veel geld.”
Sponsoractie voor de overtocht
Om die verplichte sleep te kunnen betalen, heeft de stichting een sponsoractie opgezet. Voor 50 euro kunnen mensen een mijl van de reis sponsoren, voor 25 euro een halve.
“We hebben een actie op touw gezet om mijlen te sponsoren en zo naar Amsterdam te gaan”, zegt Meijeraan.
De actie verloopt voorspoedig: “We hebben Amsterdam gehaald en we zijn eigenlijk al op de terugweg”, zegt hij glimlachend.
“We hopen dat we niet op het IJsselmeer hoeven te overwinteren, maar dat we gewoon Harlingen weer halen.”
Wie de tocht wil steunen, kan terecht op de website www.debarentsz.nl. Daar is ook te zien hoeveel mijlen nog gesponsord moeten worden. Sail Amsterdam is van 20 tot 24 augustus 2025 in Amsterdam.
Bron: Omrop Fryslan
Foto: Witte Swaen
Eerder bericht in Zeepost

